Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

Kapadokya, kelime anlamı olarak güzel atlar ülkesi anlamına gelmektedir. Hititler ve Persler olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu güzide bölge aynı zamanda jeolojik oluşumlar ile ünlüdür. Erciyes Dağı ve Hasan Dağı’ndan püsküren lavlar ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakanın yıllar boyu rüzgar ve yağmurun aşındırması sonucu oluşan peri bacaları, bölgenin görsel açıdan eşsiz bir güzelliğe bürünmesini sağlamıştır. Bu büyüleyici atmosfer bölgeyi turizm açısından ön plana çıkarmıştır. Ankara’ya yaklaşık 3 saatlik bir mesafede olması, Ankaralı misafirler için hem Günübirlik Kapadokya Turu, hem de Haftasonu Kapadokya Turu ürünlerini popüler hale getirmiştir. Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu ürünleri en çok tercih edilen ürünler arasında bulunmakla beraber, balayı, kamp, adrenalin ve sağlık turizmi içinde çok sayıda turist bölgeyi tercih etmektedir. Özellikle bölgede gerçekleştirilen balon turu aktivitesi, eşsiz manzarayı gökyüzünden seyretmek adına misafirlere unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Diyetur ailesi olarak bizi tercih eden misafirlere, beklenti ve taleplerini en iyi şekilde analiz ederek farklı ve zengin programları kapsayan Kapadokya Turları sunuyoruz. Bölgeye hakim profesyonel rehberlerimiz, konforlu araçlarımız, konaklamalı turlarımızda bölgenin en nezih otelleri ve kapsamlı programlarımız ile bu muhteşem atmosferi sizler için unutulmaz kılıyoruz. Yukarıda yer alan programlarımızdan sizin için en uygun olanı seçin ve bu unutulmaz deneyimi bizimle yaşayın.

 

Kapadokya Turlarında Gezilecek Yerler

Sizler için sunduğumuz Kapadokya Turu Fırsatlarında bölgenin tarihi ve mimari güzelliklerini bölgeye hakim profesyonel rehberlerimiz eşliğinde öğrenerek gezeceksiniz. Şimdi Kapadokya’da gezilecek ve görülmesi gereken yerler hakkında kısa kısa bilgi edinelim.

Ihlara Vadisi: Tarihi kaynaklardaki adı Peristremma olan Ihlara Vadisi dünyanın ikinci büyük vadisidir. Vadi arazisini yaran Melendiz Çayı vadi boyunca menderes çizer. Kanyon vadi kilise ve şapelleri, bitki örtüsü, doğal güzellikleri ve tarihiyle oldukça dikkat çekicidir. Dünyada eşi benzeri olman Ihlara vadisi yer yer 100-200 metreye varan derinliğe sahiptir.

Belisırma köyü: Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlıdır. Ihlara vadisindeki 14 kiliseden 7si burada bulunmaktadır. Belisırma Köyü Ihlara vadisinin tam ortasında bulunmaktadır. Peristremma’nın Türkçeleşmesiyle zamanla Belisırma olarak anıldığı düşünülmektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Bizans dönemine ait olan  katlı bu şehir odalar ve tünellerden oluşmaktadırve kayalara muştrur. Hristi tarafından Romalı askerlerin zulmünden kurtulmak amaçlı inşa edilmiştir.

Uçhisar: Perslerin Kral yolu ve Selçukluların ticaret yolu olan İpek yolunun üzerine kurulmuş bir şehirdir. Kalesiyle ünlü olan Uçhisar ’da kale bilinmeyen yollarla saklanma amaçlı kullanılmıştır. Birbirine bitişik iki sivri peribacasından oluşmaktadır.

Ürgüp: İlçe Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine tanıklık etimiştir. Dönem dönem farklı isimlerlerle anılmış olsa da cumhuriyetten sonra Ürgüp adını almıştır.Burada görülmesi gereken başlıca yerler Ücgüzeller ve Kızılçukur Vadisi’dir.

Göreme: En eski adıyla Korama olarak anılan bölgenin geçim kaynağı turizmdir. Bölgede görülmesi gereken yerlerin başında şüphesiz Göreme Açık Hava Müzesi gelmektedir. Müze unesco Dünya Mirası listesinde yer almakadır.

Avanos: Hitiler döneminden bu yana seramik yapımı devam eden ilçe en önemli sanat ve kültür merkezlerinden biridir. Paşabağı ve Zelve Vadisi bölgede görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir ve tarihi Avanos evleriyle de dikkat çekmektedir.