İstanbul Turları

İstanbul Turları, ülkemizin en önemli turizm potansiyeli olan, sokak sokak tarih kokan, 2010 yılında Avrupa kültür başkenti seçilmiş, Osmanlı Devletinin başkentliğini yapmış İstanbul’u tanıtan turlardır. Türkiye’nin en kalabalık ve sosyo-kültürel şehri olan bu güzide bölge, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen destinasyonların başında gelmektedir. Asya ve Avrupa arasında bir köprü özelliği taşıyan ülkemizin bu güzel şehrini tanıtmak için hazırlamış olduğumuz tur paketleri ile sizleri Sultanahmet Camii’nin ihtişamı, Pier Lotti tepesinin muhteşem manzarası, Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı’nın tarih kokusu ile buluşturacağız.

Genel olarak Ankara misafirlerinin Haftasonu Turları içinde tercih ettiği İstanbul Turları için Adalar, Tarihi Yarımada, Şile Bölgesi ve Boğaz Turlarını kapsayan birçok alternatif tur paketimiz bulunmaktadır. Diyetur olarak hazırlamış olduğumuz tur paketlerinde gerek rehber kalitesi, gerek otel kalitesi, gerekse araç kalitesi olarak sizlerin rahatını ve beklentisini en iyi şekilde karşılayan ürünlerimiz ile unutulmaz bir hafta sonu yaşayacaksınız. 

 

Ankara Çıkışlı İstanbul Turları

Ankara Çıkışlı İstanbul Turları, misafirlerimiz için ülkemizin bu nadide şehri için hazırlamış olduğumuz ve Ankara’dan hareket eden paketlerimizi kapsamaktadır. İstanbul’u keşfetmemiz için daha fazla vakit kazanmamız adına gece hareket eden araçlarımız ile sabah saatlerinde boğazın eşsiz manzarası eşliğinde yapacağımız kahvaltı ile başlayacağız programlarımıza. Dilerseniz Büyükada ve Heybeliada’da tadına doyulmaz bir deniz havası alacaksınız, ya da Tarihi Yarımada’da Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Dikili Taş, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gezilerini gerçekleştirerek tarihin ve kültürün derinliklerinde keşfetmenin vermiş olduğu huzuru yaşayacaksınız. İsterseniz bunların hepsini tek bir paket tur içerisinde yaşayabilir ve üzerine İstanbul’u denizden seyredeceğiniz, simit ve çayın en tatlı geldiği bir Boğaz Turu ile kendinizi özel hissedebilirsiniz. Heyecan verici değil mi? O zaman siz de hemen İstanbul Adalar Turumuzu inceleyin ve kültür, tarih ve doğa temalarını aynı anda sunan turumuzda yerinizi alın. Merak etmeyin Diyetur ailesi olarak sizleri kalite ve konforu en uygun fiyatlarla buluşturuyoruz.

 

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek dünya kadar yer var. Evet farkındayız. Sizler için programlarımızda yer verdiğimiz, tarih ve kültürel açıdan en önemli yapıları kısa kısa açıklayacağız. İstanbul Turlarımıza katılmadan önce bu açıklamaları okumak, sizlerde merak duygusu oluşturarak yerinde keşfettiğinizde unutamayacağınız bir deneyim olacak. Şimdi arkanıza yaslanın ve anlatılan eserlerin ihtişamını hayal edin.

Sultanahmet Camii; Osmanlı Padişahlarından 1. Ahmet tarafından, Mimar Sedefkar Ahmet Ağa’ya yaptırılan bu eser, İstanbul’un en görkemli eserleri arasında yer almaktadır. Bu muhteşem ibadethane yeşil, beyaz ve mavi renklerde meşhur iznik çinileri ile süslenmiştir. Hatta kubbelerin içlerinde genellikle mavi kalem süslemeleri ve işlemeleri bulunduğu için yabancı turistler Mavi Camii (Blue Mosque) olarak adlandırmaktadırlar. Türkiye’nin altı minareli ilk camii özelliğini taşımaktadır.

 

Topkapı Sarayı; 1478 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan bu saray, Osmanlı devletinin 600 yıllık hakimiyetinin 400 yılında devletin idare merkezi olarak kullanılmıştır. Bab-ı Hümayun, 1. Avlu ve Babüsselam bölümlerinden oluşan ve içerisinde bulunan Osmanlı padişahlarının kullandığı kılıçlar, kaftanlar ve zırhlar ile tarihe tanıklık edeceksiniz. Ayrıca Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ondan önceki peygamberlerin eşyalarından oluşan kutsal emanetler, yine bu sarayda sergilenmektedir.

 

Ayasofya Müzesi; Eski Yunancada ‘’Kutsal Bilgelik’’ anlamına gelen Dünya’nın en eski ketedrali Ayasofya, Patrik Katedrali olarak Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından 532 yılında yapımına başlanmış ve 5 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında İstanbul’un fethedilmesiyle camiye dönüştürülmüş ve ilk zaman yine Fatih Sultan Mehmet tarafından kıldırılmıştır. Dönemin en geniş ve büyük kubbesine sahip olan Ayasofya Müzesi’nin kubbesi Bizans zamanında birçok kez çökmüştür. Osmanlı zamanında büyük usta Mimar Sinan tarafından etrafına istinat yapılarının eklenmesinden sonra hiç çökmemiştir.

Ankara Çıkışlı İstanbul Turları